Jak Radzić Sobie z Gazami w Jelitach?

gazy jelitowe

gazy jelitowe

Gazy jelitowe to jedno z bardzo kłopotliwych, a czasem śmiesznych problemów, który dotyczy każdego z nas. Często mogą też być bardzo bolesne, dokuczliwe i prowadzić do bezsenności.  Dlatego warto nauczyć się kilku sprytnych sposobów radzenia sobie z tym problemem.

U wielu osób gazy spowodowane są połykaniem dużych ilości powietrza, przy żuciu gumy czy jedzeniu. Warto zwrócić na to uwagę i zmienić nawyki. Już sama świadomość tego faktu jest pierwszym krokiem, do pozbycia się gazów jelitowych.

Drugą przyczyną gazów jelitowych, która jest bardzo popularna w dzisiejszych czasach, to zbyt mała ilość błonnika w codziennej diecie. Coraz bardziej przetworzona żywność ma zbyt mało błonnika, który jest krytycznie ważny w żywieniu! To właśnie błonnik stymuluje perystaltykę jelit, utrzymuje je w dobrej kondycji i stanowi środowisko dla odpowiedniej flory bakteryjnej jelit.

Nagłe zwiększenie błonnika także prowadzi do zwiększenia ilości gazów. Dlatego wprowadzając go do swojej diety, rób to stopniowo, aby przyzwyczaić swoje jelita do nowej struktury pokarmu. Jeśli nie masz czasu zwracać uwagi na błonnik w swojej diecie, możesz suplementować go naturalnymi preparatami, takimi jak ten: Błonnik Witalny

Kolejnym sposobem na zmniejszenie gazów jelitowych, jest dokładne przeżuwanie pokarmu. Dzisiejsze tempo życia wymusza na nas połykanie całych kawałków pożywienia. Jednak pamiętajmy, że już w jamie ustnej odbywa się wstępne trawienie! Amylaza rozpuszcza tu węglowodany (z których część jest już wchłaniana w tym odcinku przewodu pokarmowego), a przeżuwanie przygotowuje wstępnie pokarm do dalszego procesu trawienia.

Jest też wiele produktów „gazo pędnych”, takich jak brokuły, kalafior, brukselka, fasola. Są one bardzo zdrowe, natomiast powinny być wprowadzane powoli do codziennej diety. Unikaj też jedzenia rafinowanych pokarmów, takich jak oczyszczony cukier, biała mąka (zwłaszcza pszenna), skrobia. Zamiast tego, jedz ryż brązowy, razowy chleb zamiast białego, czy cukier brązowy (a jeszcze lepiej Stewię – zwaną słodkim zielem).

Pamiętaj też, że liczy się nie tylko skład pokarmu, ale również jego ilość. Żołądek powinien być napełniony maksymalnie do 2/3 jego objętości. Zbyt obfite pokarmy znacznie pogarszają trawienie, co prowadzi do powstania gazów jelitowych.

Tak więc kilka prostych zmian w codziennym stylu życia i żywienia może zmniejszyć, lub całkowicie wyeliminować bolesne i krępujące gazy jelitowe.

Zobacz też, jak pomoże Ci w tym błonnik witalny.

Reklamy

The URI to TrackBack this entry is: https://zdrowejelita.wordpress.com/2011/12/12/jak-radzic-sobie-z-gazami-w-jelitach/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: