Co warto wiedzieć o wątrobie…

Autor: Rafał Kościołowicz

Wątroba wielofunkcyjny gruczoł część układu pokarmowego o masie ok 1500-1700g u mężczyzny i 1300-1500g u kobiet.

Co warto wiedzieć o wątrobie…
Wątroba to taka oczyszczalnia ścieków naszego organizmu. To wątroba filtruje krew z wszelkich toksyn które dostają się do naszego organizmu np. z alkoholu, używek, niektórych składników leków. Przekształca toksyczny amoniak w mocznik, który możemy wydalić z organizmu. Poza detoksykacją wątroba spełnia jeszcze funkcje metaboliczną, zapasową, magazynującą

Swoista osobliwość wątroby polega na tym, że jest najważniejszym laboratorium chemicznym organizmu, ośrodkiem kontroli antytoksycznej, zbiornikiem i dystrybutorem paliwa. W sumie od jej sprawności uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych zachodzących wewnątrz ludzkiego ciała.

Można stwierdzić, że wątroba jest silnym i bardzo, bardzo cierpliwym organem. Niestety człowiek zmusza ją bardzo często do przesadnego wysiłku nadmiarem spożywanego alkoholu, obfitymi i ciężkostrawnymi potrawami, różnorakimi zatruciami pokarmowymi, niepożądanym i trującym działaniem wielu leków.

Choroby wątroby
Choroby wątroby są jednymi z najczęstszych schorzeń i stanowią poważny problem społeczny. Większość osób ze schorzeniami wątroby nie jest w ogóle świadoma choroby, aż do bardzo zaawansowanego stadium.

O tym, że rozwija się poważna i przewlekła choroba wątroby, świadczą pobolewania w nadbrzuszu i prawym podżebrzu, żółtaczka (żółte oczy), krwawienia z dziąseł, nosa, przewodu pokarmowego (czarne stolce, wymioty przypominające fusy od kawy), wodobrzusze (wzdęcia nieustępujące nawet w nocy, znaczne powiększenie się obwodu brzucha, nagły wzrost wagi ciała). Oczywiście nie należy z powodu krwawienia z nosa wpadać w panikę, ponieważ jego przyczyną, jak wszyscy wiemy z własnego doświadczenia, wcale nie musi być choroba wątroby.

Niekiedy nawet przez wiele lat możemy nie wiedzieć, że wątroba przewlekle choruje, a w naszym ciele krążą wirusy typu B lub C, które powoli niszczą ten organ.
Wirusem typu B jest zakażonych w Polsce około 300 tys. osób, a wirusem typu C 700 tys. Do wykrycia przewlekłej choroby najczęściej dochodzi przypadkowo.

Podsumowując
Aby uniknąć w przyszłości problemów z wątrobą warto zadbać o nią już teraz.
Przede wszystkim warto się zaszczepić na WZW (Wirusowe Zapalenie Wątroby)
Ograniczyć alkohol i inne używki, tłuste potrawy i zażywanie leków.

Bierzemy coraz więcej leków. Nadużywamy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Szacuje się, że Polacy na te właśnie leki wydają rocznie 3,7 mld zł. Liczba ta ciągle rośnie.

A jeśli jesteś zwolennikiem alternatywnych metod to w chińskiej medycynie do oczyszczania i regeneracji wątroby używa się Ostropest plamisty, ale o ty więcej możesz się dowiedzieć na  www.watroba-woreczek.pl

Ten artykuł inspirowany jest lekturą „Jak dbać o zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego” Joanny Rokgruik

Rafał Kościołowicz – autor popularnych serwisów internetowych głownie z zakresu zdrowia i medycyny, które tworzy na podstawie kilkuletniej wiedzy i praktyki ratowniczej. http://www.PierwszaPomoc.net.pl

Reklamy
Published in: on Czerwiec 30, 2010 at 10:33 am  Dodaj komentarz  
Tags: , , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://zdrowejelita.wordpress.com/2010/06/30/co-warto-wiedziec-o-watrobie/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: